شناسه خبر: 82264
تاریخ انتشار:۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۶ تير، ساعت 06:30
وَالَّذِینَ فِی أَمْوَالِهِمْ حَقٌّ مَعْلُومٌ ، لِلسَّائِلِ وَالْمَحْرُومِ (معارج/25-24) و همانان که در اموالشان حقى معلوم است، براى سائل و محروم.

تامین اجتماعی، یعنی به فکر محرومین بودن
وَالَّذِینَ فِی أَمْوَالِهِمْ حَقٌّ مَعْلُومٌ ، لِلسَّائِلِ وَالْمَحْرُومِ (معارج/25-24)
و همانان که در اموالشان حقى معلوم است، براى سائل و محروم.

امیرالمؤمنین علی (علیه السّلام) خطاب به کارگزاران :
«… در مال خدا (اموال عمومی) که نزد تو فراهم آمده بنگر و آنها را به افراد عیال وار و گرسنه که نزد تو هستند بده، بخصوص آنان که دست تهی تر داشته و بینواترند» (نهج البلاغه: نامه ۶۸)
تفسیر نمونه
به هر حال بعد از ذکر نماز که بهترین اعمال، و بهترین حالات مؤمنان است، به دومین ویژگى آنها پرداخته مى‏افزاید:" کسانى که در اموالشان حق معلومى است" (وَ الَّذِینَ فِی أَمْوالِهِمْ حَقٌّ مَعْلُومٌ).
" براى تقاضا کنندگان و محرومان" (لِلسَّائِلِ وَ الْمَحْرُومِ).
و به این ترتیب هم ارتباطشان را با خالق حفظ مى‏کنند، و هم پیوندشان را با خلق خدا.
بعضى از مفسران معتقدند که منظور از" حق معلوم" در اینجا همان" زکات" است که مقدار معینى دارد، و از مصارف آن" سائل" و" محروم" است، در حالى که مى‏دانیم این سوره مکى است و حکم زکات در مکه نازل نشده بود، یا اگر نازل شده بود مقدار معین نداشت، لذا بعضى دیگر معتقدند: مراد از" حق معلوم" چیزى غیر از زکات است که انسان بر خود لازم مى‏شمرد که به نیازمندان دهد شاهد این تفسیر حدیثى است که از امام صادق ع نقل شده که وقتى از تفسیر این آیه سؤال کردند که آیا این چیزى غیر از زکات است؟ فرمود:
هو الرجل یؤتیه اللَّه الثروة من المال، فیخرج منه الالف و الالفین و الثلاثة آلاف و الاقل و الاکثر، فیصل به رحمه، و یحمل به الکل عن قومه:
" آرى این درباره کسى است که خداوند ثروت و مالى به او مى‏بخشد و او به مقدار هزار یا دو هزار یا سه هزار یا بیشتر و کمتر از آن جدا کرده و با آن صله رحم مى‏کند و مشقت از قوم خود بر مى‏دارد" «1».
تفاوت میان" سائل" و" محروم" این است که" سائل" کسى است که حاجت خود را مى‏گوید و تقاضا مى‏کند، و" محروم" کسى است که شرم و حیا مانع تقاضاى او است، و در حدیثى از امام صادق ع آمده است:" محروم کسى است که زحمت در کسب و کار مى‏کشد ولى زندگى او پیچیده شده است" .
این حدیث نیز مناسب همان تفسیرى است که ذکر شده، زیرا چنین اشخاصى کمتر روى سؤال دارند.
شرح بیشترى درباره حق مزبور و تفسیر" سائل" و" محروم" در جلد 22 تفسیر نمونه صفحه 323 آمده است (ذیل آیه 19 ذاریات).
به هر حال انجام این کار از یک سو اثر اجتماعى دارد، و با فقر و محرومیت مبارزه مى‏کند، و از سوى دیگر اثر اخلاقى روى کسانى که به آن عمل مى‏کنند مى‏گذارد، و قلب و جانشان را از حرص و بخل و دنیا پرستى مى‏شوید.
..............................................
عمر خود را همه بایاد تو سرخواهم کرد
شب غم رابه خیال توسحرخواهم کرد
وصف خال لب زیبای تو مجنونم کرد
از پی لیلی حسن تو سفر خواهم کرد
بردرمیکده عشق توآیم شب و روز
لب خود را زمی ناب تو تر خواهم کرد
دوری وصل و فراق تو کند محزونم
غم هجران تو را اشک بصر خواهم کرد

آپارات سراسری - استان ها
اظهار نظرات | 0
captcha