شناسه خبر: 32458
تاریخ انتشار:۱۳۹۵ چهارشنبه ۷ مهر، ساعت 10:04

    ابلاغ بدهی حق بیمه یکی از مراحل اولیه و مهم در اعلام بدهی به کارفرماست. بدون ابلاغ درست و موثر، مطالبه حق بیمه از بنگاههای اقتصادی و کارفرمایان نه صحیح است و نه امکان پذیر. بنابراین کارکنان سازمان باید مطمئن شوند که برگه ابلاغ به دست کارفرما و یا نمایندگان وی رسیده است.

چگونگی ارسال برگه های ابلاغ همواره یکی از دغدغه های همیشگی برای سیستم های اداری و قضایی بوده است و مبحث ابلاغ آراء و مطالبات یکی از مباحث کاربردی و با اهمیت در آیین دادرسی و فرایندهای اداری و حقوقی بشمار می رود. طبیعی است تا زمانی که کسی از موضوعی اطلاع نداشته باشد، نباید انتظار داشت مفاد آن را عمل نماید. چه بسا مواردی که کارفرمایان زمانی از مفاد ابلاغیه مطلع می شوند که مهلت اعتراض را از دست داده اند و پرونده شان به مرحله اجرائیه رسیده و جرایمی نیز به بدهی آنها وضع شده است. این امر قطعا موجب نارضایتی کارفرمایان را فراهم خواهد آورد.
کارفرمایان پس از ابلاغ بدهی فقط یک ماه مهلت دارند، نسبت به آن اعتراض کنند تا موضوع بدهی بیمه ای آنها در کمیسیون های تشخیص مطالبات سازمان مورد بررسی قرار گیرد. درصورتی که ابلاغ بدهی به به موقع به کارفرما رسانده نشود، وی نمی تواند خواستار بررسی مجدد پرونده و بدهی خود بوده و فرصت دادرسی در این مرحله را از دست می دهد. پس از صدور رای از طرف کمیسیون بدوی تشخیص مطالبات نیز کارفرما فقط 15 روز فرصت دارد تا نسبت به رای کمسیون بدوی اعتراض کند و خواهان طرح آن در  کمیسیون تجدید نظر باشد. لذا ابلاغ به موقع این آراء نیز برای کارفرما بسیار مهم و حساس است، در غیر این صورت فرصتهای قانونی را برای دادرسی مجدد از آنها سلب می نماید.
سازمان تامین اجتماعی باید همه نوع ابزار و شیوه های ابلاغ بدهی به کارفرما را مورد بررسی و بهره برداری قراردهد. استفاده از ابزارهای نوین اطلاع رسانی یکی از همین راهکارهاست. ابلاغ الکترونیک قطعا یکی از اقدامات موثر و کارساز در اعلام و ابلاغ بدهی است و باید ضمن اطلاع رسانی کافی در مورد آن، بسترهای لازم سخت افزاری و نرم افزاری نیز برای اجرای بهینه آن فراهم شود. 
ابلاغ الکترونیک از راهکارهای موثر و قابل تقدیر سازمان تامین اجتماعی در راستای تسهیل امور کارفرمایان و بنگاههای اقتصادی است و می تواند فرایند اداری در این زمینه را اصلاح و تسریع نماید. بر اساس این طرح دیگر نیازی به مراجعه حضوری مامور ابلاغ سازمان نبوده و انجام آن با اخذ آدرس ای میل کارفرمایان و ارسال ابلاغیه از طریق اینترنت امکان پذیر می گردد. به موجب رویه های اداری این طرح، لازم است کارفرمایان حقیقی یا حقوقی به شعبه محل پرداخت حق بیمه خود مراجعه و با تکمیل فرم ابلاغ الکترونیک و ارائه اطلاعاتی از قبیل شماره بیمه کارگاه، نام و نام خانوادگی کارفرما، کد ملی، نام پدر، آدرس الکترونیکی و تلفن همراه درخواست اجرای این طرح را در مورد کارگاه خود بنمایند. با انجام مراحل اداری تکمیل فرم ، همانروز یک پیام کوتاه و ایمیل به آدرس و تلفن کارفرما ارسال می گردد و از آن به بعد کلیه ابلاغ ها به صورت الکترونیکی انجام و ابلاغ دستی صورت نخواهد گرفت. در این روش ابلاغ امکان معرفی نماینده از طرف کارفرما وجود ندارد و موارد ابلاغ مستقیماً به خود کارفرما و میل باکس وی ارسال می گردد.

محمد حسین قشقایی: کارشناس معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی

آپارات سراسری - استان ها
اظهار نظرات | 0
captcha