زمان انتشار: ۱۳۹۰ دوشنبه ۲۸ شهريور ساعت 15:45 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۷/۷/۲۹ ساعت 09:23    تعداد بازدید: 4629    کد مطلب: 1864

بیمه شدگان خاص - آزادگان


 

 
 
پس از آزادی اسرای جنگ تحمیلی در تاریخ 13/9/68 ، مجلس شورای اسلامی قانون حمایت از آزادگان را به تصویب رسانید. بعضی از مواد قوانین یاد شده و مرتبط با تامین اجتماعی به شرح ذیل میباشد.
  تعریف آزاده:
 
ماده یک: در ماده یک قانون مذکور، اسرای آزاد شده به کسانی اطلاق میگردد که به سبب ماموریت محوله در طول جنگ تحمیلی، و در جهت دفاع از انقلاب اسلامی و استقلال و تمامیت ارضی کشور جمهوری اسلامی توسط عوامل دشمن در داخل یا خارج از کشور اسیر گردیده و پس از مقاومت دلیرانه آزاد شده باشند.
 
ضمنا بر اساس ماده واحده قانون تسهیلات به محکومین سیاسی، کلیه افرادی که از تاریخ 28/5/32 تا 16/11/57 با الهام از مبارزات و مجاهدات امام خمینی(ره)به دلایل امنیتی، مذهبی یا اتهامات سیاسی دیگر، حداقل به مدت شش ماه در بازداشت یا حبس قطعی بوده اند، آزاده تلقی و مشمول تسهیلاتی می شوند که در قوانین و مقررات مربوط به آزادگان پیش بینی شده است.
   
 
ماده 13: به موجب ماده 13 قانون مدت اسارت برای عموم آزادگان اعم از اینکه قبل از اسارت در دستگاهها شاغل بوده و یا بعد از اسارت شاغل بشوند با تمایل آنان به ازاء هر سال اسارت، دو سال بعنوان سابقه خدمت رسمی و مرتبط تلقی میگردد و از هر لحاظ مورد محاسبه قرار خواهد گرفت و دستگاه ذینفع موظف است کسورات بازنشستگی را در قانون بودجه سال بعد پیش بینی و به صندوقهای بازنشستگی ذیربط پرداخت نماید.
   
 
ماده15 :آزادگانی که به درجه جانبازی نایل گشته و یا آزادگان مجروح و بیمار که تحت پوشش برنامه های حمایتی هستند چنانچه تا قبل از زمان بازتوانی به تشخیص کمیسیون پزشکی مشترک بنیاد شهید و آزادگان در اثر بیماریهای ناشی از زمان اسارت وفات یابند، شهید تلقی و خانواده آنان تحت پوشش حمایتی بنیاد شهید قرار خواهند گرفت. در صورت فوت طبیعی با پرداخت حق بیمه توسط دستگاه مسئول رسیدگی به امور آزادگان از بدو اسارت به سازمان تامین اجتماعی، از مستمری فوت و سایر مزایای تامین اجتماعی استفاده خواهند نمود.
   
 
ماده23 :به موجب ماده 23 قانون فوق کلیه وزارتخانه ها ، سازمانها و دستگاههای قضایی نهاد ریاست جمهوری مجلس شورای اسلامی سازمان صدا و سیما و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران ، موسسات و شرکتهای دولتی، نهادهای انقلاب اسلامی، بانکها، شرکتهای بیمه، موسسات و شرکتها و کارخانجات ملی شده و دارای مدیریت دولتی و تحت پوشش موسسات دولتی، جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، شهرداریها و موسسات تابعه و یا وابسته به آنها و کلیه شرکتها و موسساتی که به نحوی از بودجه عمومی دولت استفاده می نمایند، کلیه موسسات و شرکتها و کارخانجاتی که به هر نحوی از سهام یا سرمایه گذاری و یا کمک مالی دولت استفاده می نمایند و مصادره ای ها و موسسات واگذاری دولت به موسسات فرهنگی خیریه و عام المنفعه و همچنین موسساتی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر نام است، مشمول این قانون می باشند و در این قانون اختصاراً دستگاه نامیده شده است. در تاریخ 9/5/70 هیات وزیران آیین نامه مربوط به مقررات تامین اجتماعی آزادگان را به تصویب رسانید و در تاریخ 26/3/72 بعضی از مصوبات اصلاح گردید که ماده 12 این مصوبه جهت اطلاع به شرح ذیل میباشد.
   
 
ماده12 :مدت اسارت آزادگانی که مشترک صندوقهای حمایتی خاص نبوده اند و به مرگ طبیعی فوت میشوند با تامین پرداخت حق بیمه مربوط به دو برابر اسارت آنان (بر مبنای حداقل دستمزد + حداکثر دستمزد تقسیم بر 2) از محل اعتبار ستاد رسیدگی به امور آزادگان، بعنوان سابقه پرداخت حق بیمه تلقی میشود و بازماندگان آنان با رعایت تبصره ماده 5 این آیین نامه از مستمری بازماندگان و سایر مزایای تامین اجتماعی استفاده خواهند کرد.

 


  نمونه فرم های سازمان تامین اجتماعی

به صفحه رسمی اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha